Pomimo pandemii i przewidywanym spadku obrotów na inwestycjach, rynek ruszył z kopyta. Może zatem warto zastanowić się, nad kupnem nowego mieszkania od dewelopera? Jednak co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na taką inwestycję?

W jakim stanie spodziewać się mieszkania oddanego do użytku przez dewelopera

Coraz częściej na portalach internetowych jak np. kazo, z propozycjami kupna nieruchomości, pojawiają się również oferty kupna mieszkań w stanie tzw. surowym. Zdjęcia umieszczone w tych ogłoszeniach to grafiki komputerowe, albo plany zabudowy. Jak zatem wyobrazić sobie stan takiego mieszkania, już gotowego do odbioru?

Sprawa jest trudna, ale nie do wytłumaczenia.

  • Przede wszystkim najważniejsza jest umowa. To ona zawiera podstawowe dane, które inwestor chce zrealizować. 
  • Ściany przeważnie mają stan wykończony. Czyli w pokojach wystarczy położyć kolor, a w łazience wybrać swoje wymarzone płytki.
  • Podłoga powinna być wypoziomowana betonem, gotowa na położenie paneli, płytek czy linoleum. 
  • Przy odbiorze wszystkie instalacje wodne powinny być ukończone, szczelne i działające. 
  • Instalacje świetlne wszędzie powinny działać, natomiast kwestia przełączników i ich stylu leży już po stronie klienta. 
  • Wszelkie okna zewnętrzne powinny być przymocowane w poprawny sposób, czyli wielkości powinny być zgodne z projektem oraz szczelnie zamykające mieszkanie. 
  • Drzwi zamykające lokal mieszkalny również wstawia inwestor, jednak jeżeli nie zaburzy to wyglądu architektonicznego, zawsze można próbować się dogadać co do małych zmian w stylu. 
  • Wentylacja i grzejniki to również sprawa leżąca po stronie dewelopera, chociaż tutaj umowa może stanowić inaczej ze względu na same grzejniki. Miejsce usytuowania jest pewne, ale wybór grzejników może zostać po stronie klienta. 

Krótko mówiąc deweloperzy starają sprostać się wymaganiom klienta jak tylko mogą. Inwestycja w nieruchomości jest dużym wyzwaniem logistycznym, więc decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego musimy liczyć się z możliwością opóźnienia odbioru. Tutaj ważne są wszelkie pozwolenia, wykończenie każdego lokalu zgodnie z wytycznymi oraz sprawa czynnika ludzkiego. Czyli wiele ekip, na różnych poziomach budowy. Jednak dzięki umowie przedwstępnej i protokołowi technicznemu mamy pewność, że mieszkanie dostaniemy w odpowiednim stanie, zgodnym z umową.