Kiedy na drodze zdarzy się nam wypadek lub pojazd odmówi posłuszeństwa, mamy dwa wyjścia. Albo poprosimy kogoś o pomoc w zaholowaniu samochodu do warsztatu za pomocą linki lub taśmy holowniczej, albo użyjemy lawety. Kiedy skorzystać z drugiego sposobu?
Niesprawny pojazd
Kiedy w samochodzie doszło do wycieku oleju lub awarii skrzyni biegów, nie pozostaje nam nic innego, jak użycie lawety.
Przewóz dużych pojazdów
Przepisy kodeksu drogowego mówią jasno, iż pojazdy o masie większej niż pojazd holujący lub posiadające przyczepę nie należy holować.
Automatycz na skrzynia biegów
Zabronione jest holowanie (Bochnia) pojazdów posiadających automatyczną skrzynię biegów, jeżeli koła napędowe stykają się z powierzchnią.
Hydropneumatyczne zawieszenie
Jeśli przez awarię silnika zawieszenie obniży się, holowanie nie będzie możliwe. Auto z takim zawieszeniem trzeba przenieść na lawetę za pomocą dźwigu. W innym wypadku może dojść do uszkodzenia pojazdu. Czasami w holowaniu bywa używana laweta z opuszczaną platformą. Jest to najlepsze rozwiązanie dla samochodów z hydropneumatycznym zawieszeniem.
Napęd na cztery koła
W przypadku samochodu z napędem na cztery koła, przy holowaniu musimy mieć możliwość wyłączenia go. Jeśli nie ma takiej możliwości, pozostaje nam laweta.