Brzmi strasznie. Kojarzy się z bólem i cierpieniem. Czym jest leczenie kanałowe, zwane rówież endodencją?

Leczenie endodontyczne stosuje się przy leczeniu nieodwracalnych zapaleń w miazdze zęba. Jest to czasami jedyna metoda, aby uchronić ząb przed usunięciem. W przypadku żywej miazgi zabieg wykonywany jest zawsze pod znieczuleniem.

leczenie kanałowe endodencja stomatolog dentysta pacjent

Etap 1

Polega na otwarciu komory zęba i całkowitym usunięciu chorej miazgi z komory i kanałów zęba.

Etap 2

Stomatolog przystępuje do opracowania kanału, które polega na dokładnym płukaniu kanałów podchlorynem sodu. Powoduje to usunięcie miazgi kanałowej z kanału korzeniowego i toksyn bakteryjnych z kanalików zębinowych. Przygotowuje to kanał do wypełnienia.

Etap 3

Osuszanie kanałów.

Etap 4

Po osuszeniu kanałów lekarz stomatolog dokonuje dezynfekcji i wypełnia kanał specjalnym materiałem, gutaperką. Stosowana z powodzeniem od ponad stu lat, nie znalazła jak dotąd lepszego zamiennika.

Etap 5

Końcowym etapem leczenia kanałowego jest wypełnienie zęba materiałami kosmetycznymi.

 

leczenie kanałowe endodencja stomatolog dentysta

Możliwe powikłania po zabiegu

Jak każdy zabieg, i leczenie endodentyczne wiąże się z ryzykiem. Mogą one pojawić się już na fotelu u dentysty, ale często występują dopiero po zabiegu. Ryzyko związane jest bezpośrednio z zabiegiem, który może zostać przeprowadzony nieprawidłowo z różnych przyczyn, nie zawsze z winy lekarza. Możliwe jest złamanie się narzędzia podczas wypełniania zęba, ukruszenie korony zęba, przedziurawienie ściany kanału czy przepchnięcie materiału wypełniającego poza wierzchołek korzenia. Najczęściej zgłaszaną dolegliwością po zabiegu jest ból i obrzęk.

Koszty leczenia

Trudno określić dokładny koszt leczenia ze względu na różnorodne czynniki, które wpływają na cenę. Są nimi technika przeprowadzonego leczenia, doświadczenie endodonty,  liczba kanałów chorego zęba czy wreszcie renoma gabinetu stomatologicznego i miejscowość, w jakim przeprowadzany jest zabieg.