Leczenie uzależnień nigdy nie jest łatwe i w dużej mierze zależy od nastawienia pacjenta. Osoby borykające się z problemem alkoholizmu, czy też uzależnieniem od narkotyków rzadko potrafią rozpocząć leczenie samodzielnie. Zwykle potrzebują bodźca, najczęściej jakiejś motywacji, wsparcia bliskiej osoby, którą zawiodły i chcą odzyskać jej zaufanie i od nowa cieszyć się życiem i odzyskać nad nim kontrolę. W innym przypadku to właśnie rodzina lub znajomi zgłaszają uzależnionego do poradni leczenia uzależnień, jeśli sam tego zrobić nie chce.

Na czym polega leczenie naltreksonem i czy przynosi skutek

Jedną z metod, będącą częścią całego leczenia od uzależnienia, jest podawanie naltreksonu. W przypadku alkoholizmu, jest to lek, który wspomaga abstynencję poprzez zmniejszenie potrzeby spożycia alkoholu, a w leczeniu uzależnienia od narkotyków odpowiada za nadprodukcję endorfin, niwelując tym samym potrzebę poprawienia sobie nastroju za pomocą zażycia opioidów. Dzięki temu ryzyko powrotu do nałogu jest dużo mniejsze. Ten długodziałający lek nie powoduje jednak uzależnienia od niego samego, dzięki temu jest bezpieczny.

Przypadki, kiedy leczenie naltreksonem jest niewskazane

Przy ostrym zapaleniu wątroby lub schorzeniach nerek, naltrekson nie jest wskazany. Również w przypadku, gdy osoba uzależniona nie odstawi opioidów. Jeśli minie od 5-10 dni od zaprzestania ich zażywania, w zależności od ich rodzaju, wówczas można rozpocząć leczenie. Działania niepożądane, które mogą wystąpić po zażyciu naltreksonu to:

  • zmniejszony apetyt
  • niepokój
  • bóle brzucha
  • bóle mięśni i stawów
  • osłabienie
  • nerwowość
  • trudności z zasypianiem

Przyjmowanie leku pod kontrolą lekarza zapobiega niewłaściwemu jego dawkowaniu. Leczenie uzależnienia od alkoholu, jak i od opioidów naltreksonem trwa zwykle ok 3 miesięcy. Monitorowanie stanu zdrowia pacjenta pomaga dostosować, jak również w stosownym czasie zmniejszać podawane dawki. Zażywanie innych leków powinno być skonsultowane z lekarzem. Jest to o tyle ważne, gdyż osoba uzależniona może nie mieć wiedzy na temat składu zażywanych leków, a te mogą zawierać opioidy, zakazane podczas leczenia naltreksonem.