Zmiany skórne, potocznie nazywane pryszczami, bardzo często kojarzą się wyłącznie z okresem dojrzewania. Większość nastolatków bowiem w mniejszym lub większym stopniu boryka się z tym problemem. Ta widoczna przeważnie na twarzy zmora nastolatków często jednak nie kończy się wraz z ustaniem szalejącej burzy hormonalnej. Wiele osób dorosłych zmaga się z trądzikiem, a przyczyny jego występowania mają różne podłoża. Czym zatem różni się trądzik młodzieńczy od tego „dorosłego”?
Rodzaje trądziku
Wzmożona produkcja wydzieliny gruczołów łojowych, czyli nadmiar sebum powoduje zaczopowanie ujść przewodów wyprowadzających te gruczoły i w efekcie wydzielina zostaje uwięziona w naskórku. Pod wpływem bakterii powstaje stan zapalny i na skórze tworzą się krostki. Trądzik w zależności od przyczyn powstawania dzieli się na:
- Młodzieńczy
- Różowaty
- Hormonalny
- Torbielowaty
- Niemowlęcy
Trądzik różowaty dotyka najczęściej kobiety po 30 roku życia i związany jest z nadmiernym łojotokiem. Jego leczenie jest dość długotrwałe. Hormonalny również jest domeną pań i pojawia się w związku z wahaniami poziomu hormonów. Problemy z trądzikiem może wywołać także zażywanie niektórych leków oraz wyciskanie lub rozdrapywanie wykwitów skórnych. Aby pomóc skórze i pozbyć się pryszczy oraz zapobiegać powstawaniu nowych, warto sięgnąć po tabletki na trądzik, które uderzą w źródło jego powstawania i zredukują stany zapalne. Wśród tych dostępnych na rynku zapewne wybór tego jednego może nie być łatwy. Z pomocą przychodzą rankingi, które opisując dany preparat i jego rezultaty powinny pomóc taką decyzję podjąć. Są one dostępne w Internecie, między innymi na stronie: https://vesmed.pl/tabletki-na-tradzik-ranking/.
Pielęgnacja cery trądzikowej
Oprócz działania od środka na problem powstawania trądziku, niezbędna jest również właściwa pielęgnacja cery, dotkniętej zmianami skórnymi. Oczyszczanie skóry, w celu usunięcia zanieczyszczeń i nadmiaru sebum jest absolutną koniecznością. Dodatkowo, skórę należy nawilżać lekkimi kremami, nie pozostawiającymi tłustej warstwy. Do mycia twarzy najlepiej używać specjalnych żeli myjących, które usuwają martwe komórki naskórka i pobudzają do jego odnowy.